Uwaga UFO! BCG ochroni Cię przed koronawirusem!

Niektórzy wierzą w to, że podanie w dzieciństwie komuś bydlęcych prątków gruźlicy (Mycobacterium bovis – BAKTERIE!!) może ochronić przed koronawirusem (WIRUS!!).

Pomijając fakt, że wątpliwości odnośnie skuteczności BCG wobec gruźlicy (szczególnie najbardziej powszechnej – płucnej) doprowadziły do usunięcia tego produktu z prawie całej Europy, to nawet WHO nie zaleca stosowania tego szczepienia w profilaktyce koronawirusa [1].

Zastanówmy się jednak nad ogólną logiką tego stwierdzenia.

Jak długo może działać bcg?

Połowa Polaków należy do grupy wiekowej 50+ i przyjęła swoją dawkę szczepionki co najmniej 40 lat wcześniej. To w tej grupie wiekowej zakażenia wirusami grypowymi mogą być niebezpieczne.

W PZH [2] możemy przeczytać:

Nie ma jednolitej opinii na temat czasu ochronnego działania szczepionki (od 10-15 lat lub krócej).

PZH

Nasuwa się pytanie, w jaki sposób podanie człowiekowi mieszaniny bydlęcych bakterii oraz chemikaliów, o której wiemy tyle, że na pewno nie chroni dłużej niż 15 lat przed tymi bakteriami, może po 40 latach chronić przed wirusem grypowym?

Kiedy wycofywano bcg w Europie?

Drugie pytanie, czy autor tego pomysłu wziął pod uwagę fakt, że wycofanie bcg w Europie nastąpiło stosunkowo niedawno. Dla przykładu Niemcy, którzy nie odnotowali podczas epidemii żadnych nadmiarowych zgonów [3], byli szczepieni przeciwko gruźlicy w dzieciństwie tylko do 1998 roku, a Francja, która wycofała się ze szczepienia 10 lat później w 2007 roku, zanotowała znaczny wzrost nadmiarowej liczby zgonów i została mocniej dotknięta epidemią koronawirusa. [3]

Jaki mechanizm działania rzekomej ochrony?

Zostało tylko czekać z niecierpliwością na wytłumaczenie mechanizmu, który rzekomo zabezpiecza nas przed koronawirusem, poprzez szczepienie opisywane w oficjalnym dokumencie PEI (Paul Ehrlich Institute):

Szczepionka przeciw gruźlicy jest wymieniona tutaj jako niezbyt udany rozdział w historii szczepionek.

BCG „Einsatz bakterieller Impfstoffe beim Menschen”

[1] PZH – Działanie szczepionki BCG przeciw gruźlicy a COVID-19.

[2] PZH – Gruźlica

[3] Euromomo – wykresy współczynnika nadmiaru zgonów

[4] PEI – Einsatz bakterieller Impfstoffe beim Menschen

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *