Polio w liczbach

W 1952 roku miała miejsce największa epidemia polio w Stanach Zjednoczonych. Zachorowało 57 628 osób, 3 145 zmarło a 21 269 zostało sparaliżowanych. Stany Zjednoczone liczyły wtedy ok 157,6 miliona mieszkańców.

Gdyby tak poważna epidemia przechodziła przez Amerykę rok w rok przez ostatnie 65 lat od wynalezienie szczepienia, niecałe 4 miliony Amerykanów przeszłoby chorobę Heinego Medina. Oznacza to, że pozostałe 153 miliony Amerykanów, czyli 98% nawet nie zachorowałoby na tą chorobę*, a paraliż nie spotkałby 99% Amerykanów. Oczywiście zakładając, że nikt nie wymyśliłby żadnego lekarstwa na chorobę.

Tylko po co szukać lekarstwa dla 15-60 tysięcy osób rocznie, jeśli można sprzedać kilka milionów dawek szczepienia rocznie?

Deklarowana skuteczność szczepienia

W wielu źródłach np mp znajdziemy następującą informację:

W Stanach Zjednoczonych wykazano, że po podaniu pełnego cyklu szczepienia podstawowego szczepionką OPV przeciwciała przeciwko wszystkim trzem typom wirusa polio zawartym w szczepionce wytwarza >95% zaszczepionych, a odporność utrzymuje się przez wiele lat.

Życie ochroniłoby 99% Amerykanów przed polio. Szczepionka spowoduje wytworzenie przeciwciał raptem u 95% zaszczepionych, co oznacza to, że aż co 20 szczepiony wielokrotnie naraża swoje życie po przysłowiową pietruszkę – przeciwciał z tego nie będzie. Stwierdzenie, że przeciwciała utrzymują się wiele lat nie jest zbyt precyzyjne. Ile lat się więc utrzymują? Kilka, kilkadziesiąt? Czy po 65 latach intensywnych szczepień nadal nie wiemy czy osoby zaszczepione na początku kampanii mają przeciwciała czy nie?

Eradykacja polio

Polio zniknęło ze statystyk, ale w międzyczasie jak grzyby po deszczu wyrastają choroby, które do złudzenia przypominają polio:

Skala zamiany polio na inne jednostki chorobowe wydaje się być ogromna. O tym jak skorelowana jest liczba dawek OPV z występowaniem paraliżu „niepoliowego” przeczytaj tutaj (w cytowanym badaniu oszacowano, że w czasie szczepień OPV w latach 2000-2017, u 491 000 więcej niż by to wynikało z normalnej zapadalności hinduskich dzieci zdiagnozowany został paraliż niepoliowy).

O tym jak zmieniły się kryteria rejestrowania zachorowań poczytaj tutaj.

*dla uproszczenia obliczeń pomijamy tych co by się po drodze urodzili

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *